Åbent hus og genbrugsmarked og golf fest

Åbent hus og genbrugsmarked og golf fest.

Lørdag den 19. juli blev en god dag for Dragsholm Golf club, med mange aktiviteter, der alle forløb godtIMG 0170

Åbent hus og genbrugsmarked var, selv om det var ramt af det flotte vejr, en succes og det blev bakket godt af klubbens medlemmer. Derudover en stor tak til pigerne som stod for genbrugsmarkedet – de fik mere end 20000 kr. i kassen – en stor hjælp til klubben – som kan bruges til nogen af de ting som enten er slidt eller vi står og mangler. Jeg syntes det godt gået af pigerne. Gæster blev tilbudt at slå ud på driving range – lære at putte samt en tur på par 3 banen – vores nye aktivitet ved åbent hus arrangementer, at køre ud på det flotte anlæg blev også brugt denne dag – det fik vi meget ros for – tak til de frivillige der hjalp.IMG 0173   En vellykket dag.

Selve festaften startede med forskellige aktiviteter - rund bold – udslag med DR. Stew spicial jern , specielt putte konkurrencen blev en succes hos de ca 80 deltagere. Ca. kl 1900 blev der serveret grill buffet – Jan Sejberg havde brugt alle sine talenter –så maden var helt i top . I løbet af aftenen sang vi klub sangen og Jørn Lund havde lavet fest talen som en klumme – se den selv på hjemmesiden – dem der var tll stede syntes den var helt top. Tak til Jørn for indsatsen - men ikke mindst tak til de medlemmer der var med til gøre det til hyggelig aften det er med til at styrke fællesskabet i klubben

En glad formand.. 
IMG 0167